"Enter"a basıp içeriğe geçin

2015’te günlük hesaplarınızı tutmak için bir araç

(2017 tablosunu mu arıyorsunuz? Tıklayın!)

2012 yılının mart ayından beri, her gün ne harcadığımı ve ne kazandığımı, harcamalarımı da “lüks” ve “zorunlu” harcamalar olarak bölecek şekilde, kayıt altında tutuyorum. Bir Excel tablosuyla.

Yaklaşık 3 yıldır yaptığım (ve gerçekten hiç yorucu olmayan) bu çalışma sayesinde kazandığım parayı, kazanmam gereken parayı, harcadığım parayı, harcamam gereken parayı, harcamamam gereken parayı, para harcadığım zaaflarımı (Başta yemek geliyor!) ve istemeden harcamak zorunda olduğum şeyleri takip etmemi sağlıyor.

Yalnızca geçmişimi veya bugünümü değil, geleceğimi de görmeme yardımcı oluyor bu tablo. “Hayatımı değiştiren buluşlar” arasında gösterebilirim, üstelik kendi buluşum! :)

Elbette daha gelişmiş “gelir-gider yönetimi” uygulamaları var, hatta bir süredir bu işi yalnızca bilgisayarlarımda değil de, akıllı telefonumda da yürütebileceğim bir sistem arayışındayım. Yine de, bu basit Excel tablosu da işimi fazlasıyla görüyor. Tek eksiği banka hesaplarımın ve kredi kartımın hareketlerini buradan takip edemem – ama bir başka uygulamanın da bu otomasyonu sağlayabileceğinden şüpheliyim, malum, ülkemizde internet bankacılığı yerlerde sürünüyor ve bankalarla eşleşecek bir yazılım yazmanın mümkün olduğunu bile sanmıyorum.

Neyse… Bu tablonun özelliklerine geleyim:

2015-gelir-gider-tablosu-ekran-goruntusu

Her ay, ayrı bir “çalışma sayfası” olarak ayrılmış durumda. (Aylar arasındaki geçiş, her Excel çalışma kitabında olduğu gibi sol alttaki sekmeler yardımıyla yapılıyor.) Her çalışma sayfası da, alt alta günleri listeleyecek şekilde düzenlenmiş. Her gün için 10’ar girdi yazabileceğimiz “Gelir”, “Zorunlu Gider” ve “Lüks Gider” sütunları var. Sütunların içindeki uzun iç-sütunlara açıklamayı, kısa iç-sütunlara gelen-giden para miktarını yazıyoruz. (Kuruşları virgülle ayırıyoruz elbette.)

Her çalışma sayfasının tepesinde toplam geliri, toplam zorunlu gideri, toplam lüks gideri ve genel olarak toplam gideri gösteren başlıklar var ve sayfada aşağı ilerledikçe bu başlık bizimle geliyor ki aylık takip kolay olsun.

Çalışma kitabının son sayfası, “Yıllık Grafik” sayfası. İki parçadan oluşuyor. Birinci parça bildiğimiz yıllık gelir-gider grafiği:

2015-gelir-gider-tablosu-yillik-grafik

İkinci parça da bu aylık gelir-giderlerin ayrıntılı bir tablosu:

2015-gelir-gider-tablosu-yillik-tablo

İşte böyle… Eğer siz de kullanmak isterseniz, ki kesinlikle tavsiye ederim, aşağıdaki bağlantıya tıklayarak Dropbox üzerinden dosyayı indirebilirsiniz:

2015-gelir-gider-tablosu-logo

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir