"Enter"a basıp içeriğe geçin

2016 yılı için kullanabileceğiniz günlük hesap tablosu

Geçen yıl kendim için hazırladığım hesap tablosunu tanıttığım yazım, ilginç bir şekilde yılın en çok okunan yazısı oldu. Hazırladığım o gelir-gider tablosu da binlerce defa indirildi. İndiren herkes hesabını günlük olarak tutmayı başardı mı bilmiyorum ama, benim için bir gurur kaynağı oldu.

Bu yıl da, aynı tablonun 2016 yılı için hazırlanmış olan sürümünü paylaşmaktan gurur duyuyorum efendim. Pek bir değişiklik yok: Tarihlerdeki 2015’leri 2016’larla değiştirdim, bir de 2016 yılı “artık yıl” olduğu için 29 Şubat tarihini ekleyip formüllerle oynadım.

Özellikler

2015’te yazdığım yazıdan aynen kopyalıyorum:

Her ay, ayrı bir “çalışma sayfası” olarak ayrılmış durumda. (Aylar arasındaki geçiş, her Excel çalışma kitabında olduğu gibi sol alttaki sekmeler yardımıyla yapılıyor.) Her çalışma sayfası da, alt alta günleri listeleyecek şekilde düzenlenmiş. Her gün için 10’ar girdi yazabileceğimiz “Gelir”, “Zorunlu Gider” ve “Lüks Gider” sütunları var. Sütunların içindeki uzun iç-sütunlara açıklamayı, kısa iç-sütunlara gelen-giden para miktarını yazıyoruz. (Kuruşları virgülle ayırıyoruz elbette.)

Her çalışma sayfasının tepesinde toplam geliri, toplam zorunlu gideri, toplam lüks gideri ve genel olarak toplam gideri gösteren başlıklar var ve sayfada aşağı ilerledikçe bu başlık bizimle geliyor ki aylık takip kolay olsun.

Çalışma kitabının son sayfası, “Yıllık Grafik” sayfası. İki parçadan oluşuyor. Birinci parça bildiğimiz yıllık gelir-gider grafiği:

2015-gelir-gider-tablosu-yillik-grafik

İkinci parça da bu aylık gelir-giderlerin ayrıntılı bir tablosu:

2015-gelir-gider-tablosu-yillik-tablo

İşte böyle. Aşağıdaki bağlantıya tıklayarak dosyayı indirebilirsiniz:

» 2016 yılı günlük hesap tablosu «

Ben, başkaları dosyayı açıp gelirimi, giderimi okumasın diye dosyayı şifrelemeyi tercih ediyorum. Siz de isterseniz belgeyi şifreleyebilirsiniz. Microsoft Word kullanıyorsanız, “Word belgesi şifreleme” aramasıyla belgenize nasıl şifre koyacağınızı öğrenebilirsiniz.

Umarım işinize yarar. Eğer bir hata bulursanız veya bu tabloyu geliştirmek için bir fikriniz varsa, bu yazının altına yorum yazarak fikirlerinizi gönderebilirsiniz.

Sevgiler!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir