"Enter"a basıp içeriğe geçin

5 günlük iş deneyimim

 • 1. Gün: Heyacanla, bir tasarımcı olarak işe başladım. Verilen ilk (ve tek) iş, Internet Explorer‘ı neyle açamayacağını bilmeyen, işletim sistemi (Windows XP) bile tam yüklenememiş bir bilgisayarı tamir etmekti. Kuzenim Boğaç abiden bir CD ile işletim sistemini tekrar yükledim. Bolca mavi ekran alıyordum, Internet Explorer kafasına göre kendini kapatıyordu falan, son derece sıradışı hatalar veriyordu bilgisayar. Bir tasarımcı olarak bunların tamamını düzeltmem düşük bir ihtimaldi ama şansımı ertesi gün de denemeye karar verdim.
  1. günün akşamında hazırlanması gereken bir ilanı kendi bilgisayarımda bitirdim.
 • 2. Gün: Bilgisayarla uğraşmaya devam ettim. İlanı teslim ettim, ama zaten başkası aynı ilanı bitirmişti bile. Sorunun ekran kartında olduğuna kanaat getirip yeni ekran kartı sürücüsünü indirmek istedim. Yalnız bir sorun daha vardı: Gerek USB belleğimden attığım dosyalar, gerekse internetten indirdiğim dosyalar sürekli bozuk çıkıyordu – halbuki USB belleğimdekiler sağlam dosyalardı ve internette de güvenilir kaynaklardan indiriyordum. 2. gün ayrıca USB belleğime virüs bulaştığını keşfettim.
  2. günün akşamında hazırlanması gereken bir yaka kartının tasarımını kendi bilgisayarımda bitirdim.
 • 3. Gün: Bilgisayarla uğraşmaya devam ettim. Yaka kartı tasarımını teslim ettim, ama bir başkasının önerdiği tasarımdan farklı bir tasarım daha istendi.
  Önceki gün yaşadıklarımdan dolayı sorunun sabit diskte olduğunu düşünüp ertesi güne evde bulunan, boşta duran sabit diskimi getirmeye karar verdim. 3. gün bilgisayarda da bir virüs olduğunu fark ettim.
  3. günün akşamında yeni tasarımı da bitirdim.
 • 4. Gün: Bilgisayarla uğraşmaya devam ettim. Yaka kartının yeni tasarımını da teslim ettim, fakat yine fikir değişmişti ve zaten var olan bir yaka kartını bilgisayar ortamında tekrar tasarlamam istendi. İstenmesine rağmen var olan yaka kartını göremeyince bilgisayara geri döndüm.
  Elimdeki sabit diski getirmek yerine var olan sabit diski en ayrıntılı bir şekilde kontrol edecek HDD Regenerator adlı yazılımı getirdim. Zaten 5 saatlik mesaimin 4 saati bu yazılımın kontrolüne gitti, herhangi bir bad sector de çıkmadı diskten. 4. gün virüslerin temizlenmediğini de fark ettim. 4. gün aynı zamanda başka bir bilgisayarın da sorununu çözmem istendi.
 • 5. Gün: 5. günün başında bile umudum vardı ama verdiğim ilk izlenim de bünyemde fena halde endişe yaratıyordu. Bir tasarımcı olarak çalışmaya başlamış, birkaç küçük tasarım işini başarıyla tamamlamıştım ama maalesef bilgisayarı hala adam edememiştim. Ben de dahil olmak üzere ofisteki kişilerin sıkıntı kaynaklarından biri olmuştu bilgisayar.
  Bilgisayar bugün hiç çalışmamaya karar vermiş olacak ki, kafasına göre bir sistem dosyasını bozdu ve sistemi bir daha açamadım. Önceki gün laf aralarında altyapısını kurmaya çalıştığım “Ben tasarımcıyım, pek anlamam bu işlerden.” şeklindeki savunmamı bugün açıkça yaptım ve zaten donanım değişikliği olmaksızın iflah olması mümkün görünmeyen bu bilgisayarı adam edemememi bir başarısızlık olarak görmediğimi belirttim.
  Günün ortasında, yemek öncesi bana en çok yardımcı olan Tuncay beyle muhabbet ederken bu bilgisayarın hakikaten adam edilemeyeceğini konuştuk. Daha sonra nasıl olduysa hem bilgisayar problemleri, hem de her türlü tasarım işleri için kurumsal bir firmayla anlaşılacağını söyledi Tuncay bey. Asıl patron İhsan beyin bunu söylediğini belirtti. Yani artık istenmiyordum. Bir süre daha konuştuktan sonra kalktım, yemeğimi de yemeden çıktım. Tuncay bey gitmeden 5 gün boyunca çalıştığım için 40 lira verdi, teşekkür ettim.

Kızılay‘da Meşrutiyet Caddesi‘ndeki Ziraat Bankası‘nın üstünde, 3. kattaki Veritas Turizm‘de 5 günlüğüne çalışmış oldum. Yukarıda yazdıklarımdan başka bir yorum yapmayı düşünmüyorum, siz yorum yapabilirsiniz.

Bloga e-posta ile abone ol

Bu bloga abone olmak ve e-posta ile bildirimler almak için e-posta adresinizi girin.

Diğer 1.819 aboneye katılın