"Enter"a basıp içeriğe geçin

Barış Ünver Şahıs İşletmesi

Şahıs işletmelerinin isimleri oluyor muydu? Galiba olmuyordu, benim ismim işletmenin ismi oluyordu. (Düzeltme: Oluyormuş. Daha doğrusu olabiliyormuş.)

Bu hafta benim için özel bir hafta oldu :). Pazartesi günü resmi başvurumu yaptım, çarşamba günü de vergi dairesinden kontrole geldiler ve işletmem resmen kurulmuş oldu! Muhasebecim, güzel insan Mürsel Acarbaş’a buradan selam ve teşekkürler :).

Yıllardır “işletme kurma, mümkünse işletme kurmadan iş yap, vergi vermekten para kazanamazsın” tavsiyeleri cesaretimi kırıp duruyordu. Haksız öneriler de değildi, zira gelir vergisiydi, KDV’siydi, stopajıydı, muhtasar beyannameydi, damga vergisiydi, Bağ-Kur ücretiydi, muhasebeci ücretiydi derken aldığın paranın yarısından fazlası devlete gidebiliyor. Ne iş kurarsan kur, en büyük ortağın devlet oluyor yani. (Devlet işinde iyi para varmış yav.)

Ama bu sefer iki önemli avantajım var:

  1. 29 yaş altı olduğum için, ve bu ilk vergi mükellefiyetim olduğu için, yılda 75.000TL’ye kadar olan gelirimin vergisinden muafım.
  2. Yapacağım işte (Optimocha) yurtdışına hizmet vereceğim için “hizmet ihracı” kapsamında KDV’den de muafım. (Aynı işi yurt içinde yaptığımda paşa paşa KDV’mi vereceğim elbette.)

Fakat maalesef yine de riskli bir işe giriştim, çünkü sermayem yok. Sıfır. Ziroğ. Gelir vergisi ve KDV’den muaf olsam bile, her ay kendimi geçindirmek ve işletme giderlerini karşılamak için sıkı çalışmam gerekecek. “Gerektiğinde çalışkan olabilen bir tembel” olarak, gereken parayı kazanabileceğimden aşağı yukarı eminim.

Neyse, olaylar aşağı yukarı böyle efendim. Hayırlı olsun mu?

Bloga e-posta ile abone ol

Bu bloga abone olmak ve e-posta ile bildirimler almak için e-posta adresinizi girin.

Diğer 1.830 aboneye katılın