"Enter"a basıp içeriğe geçin

Etiket: amerika birleşik devletleri

Avatar (2009)

Avatar (2009)

Bir Amerikan filminden beklenmeyecek kadar güzel bir film olmuş, önce onu diyeyim. “Güzel” derken görselliğinden söz etmiyorum – filmdeki görsellik zaten kimsenin laf edemeyeceği kadar iyi. Benim bahsettiğim şey şu: İlk kez bir Amerikan filminde böylesine doğru bir ruhanilik görüyorum. Bir de emin olmamakla birlikte sanıyorum ki ilk kez Amerikan ordusu böyle sertçe eleştirilmiş. Sırf bu yüzden bile gidip izlenir yani.

3 boyutlu film tecrübesi

Bu filmi izleyerek hayatımdaki ilk 3 boyutlu film izleme tecrübemi edinmiş oldum. Açıkçası beklediğim kadar etkileyici değildi. Görüntü gerçekten daha güzel, daha “gerçek” bir hal alıyor ama gözünüz bazı sahnelerde nereye odaklanacağını şaşırıyor ve sonuç (en azından benim için) hafif baş dönmesi ve yine hafif mide bulantısı olabiliyor. Bir de küçük gözlüklerle izleyenler bana hak verecektir, kafanızı belli bir açıda ve sabit tutmanız gerekiyor. Ha, bir de sanırım film gözlükle izleyince daha karanlık. 2 boyutlu halini izlemediğim için bu durumdan emin değilim tabii ama gözlüğü çıkarıp baktığımda sahneler çok daha iyi bir parlaklığa sahipti.

Filmdeki görsellik

Yukarıda da dediğim gibi, filmdeki görselliğe kimse bir şey diyemez. Aşağı yukarı filmin tamamında çeşitli animasyon yöntemleri kullanılmış olsa da, havada asılı duran dağlar dahil olmak üzere filmdeki hiçbir sahneyi sanal olarak algılayamıyorsunuz. Özellikle o köpeğimsi yaratıkların yakın plan çekimlerinde, hiçbir filmde görmediğim kadar gerçekçi dokular gördüm.

Bu durumdan anlıyoruz ki bir animasyona birkaç yüz milyon dolar harcadığında o animasyon, animasyonluktan çıkıyor.

Filmin ideolojisi

Ahmet Hakan bu konuda çok iyi bir sıralama yapmış:

 • SOLCUDUR: Eşitlik fikri aşılar…
 • DİNCİDİR: Mucizelere yer verir.
 • MÜSLÜMAN SOLDUR: Yüce güce dayanarak isyan eder…
 • ANTİEMPERYALİSTTİR: Sömürgeci güçlere karşı bayrak açar.
 • DİRENİŞÇİDİR: Asla uzlaşmaz…
 • İNANÇLIDIR: Düşman ne kadar güçlü olursa olsun yıldırılamaz.
 • MİLLİCİDİR: Taklitçi değildir, kendi medeniyetine güveni tamdır.
 • ÇEVRECİDİR: Doğaya egemen olmak istemez.
 • (Kaynak)

Sağı-solu bilmem de, filmde gerçekten de İslam‘la bağdaşan çok fazla ögeye rastladım. Antiemperyalizm zaten filmin ana temasını oluşturuyor ve bence anlattığı en önemli şey de o. Bunun yanında milliyetçilikle ırkçılığın çok güzel bir karşılaştırılması var. Farklı gezegenle ifade edilen “işgal bölgesi”ni savunmayı seçen Amerikan askerine şu zalim komutan, “Kendi ırkına ihanet etmek nasıl bir şey Jake?” diye sorduğunda Jake‘in “işgal bölgesi”ndeki halk gibi tepki vermesi, bence filmin en ilginç sahnesiydi.

Ve tabii filmde, Amerika‘nın gezegeni “özel bir madde” elde etmek amacıyla işgal etmeye kalkması da Irak savaşına bariz bir gönderme olmuş. Yine de filmdeki savaşa ve direnişe kendinizi kaptırdıktan ve filmi bitirdikten sonra filmi “Kızılderililerin soykırıma uğramadığı, hatta kazandığı bir koloni-Kızılderili savaşı” diye tanımlayabilirsiniz. Filmde aslen tarihteki üç “işgal” işlenmiş: Irak‘ın işgali, Afrika‘nın işgali ve Amerika‘nın işgali. (Şu anda “Amerika Birleşik Devletleri” dediğimiz o topraklarda, işgalci konumda bulunan terörist bir devletin var olduğunu hatırlatmama gerek yok sanırım.)

Sonuç: Filme neden gidilmeli?

Üç sebepten:

 • Üç boyutlu film teknolojisini tecrübe etmek için (veya şimdiye kadarki 3B film tecrübelerinizin en iyisini yaşamak için)
 • Kapitalizmin ve emperyalizmin nasıl yıkıcı bir güç olduğunu görmek için
 • Amerika‘da böyle bir filmin nasıl çekildiğini, hatta Amerika‘yı yerin dibine sokmak için nasıl yüz milyonlarca dolar harcandığını görüp hayrete düşmek için

Sevgiler.

5 Yorum

I Am Legend (2007)


I Am Legend (2007)

Bu film hakkında çok karmaşık hisler besliyorum. Bu yazımda da bu hislerimi yazacağım. Eğer filmi izlemediyseniz yazıyı okumayın.

En başta hiçbir şey anlamamıştım. Film hakkında fikir sahibi olmaya çalışıyordum. Israrla filmin ne konusunu okudum, ne fragmanını gördüm, ne de başka bir bilgi aldım. Hatta filmin, bir roman uyarlaması olduğunu bile bilmiyordum. Neyse, filmi ilk birkaç dakika boyunca anlayamadım. Daha sonradan geyikler falan çıkmaya başlayınca, adamın rüya veya halisünasyon gördüğünü, sahnenin bir hayal dünyasında geçtiğini falan sandım. Zaten şehir de bomboştu (Sonradan bu şehrin New York olduğunu anladım. Şehrin New York olduğunu şıp diye anlayanlar dans ederek benimle dalga geçebilirler.) ve giderek otlarla falan kaplanıyordu, bu yüzden bu düşüncemi bir süre aklımda tuttum. Sonra olayı kavrayınca çok güldüm kendime.

Bu filmde dikkat edilesi üç muhteşem olay var:

 1. Will Smith‘in harika oyunculuğu, yalnızlık hissini ne kadar iyi verdiği,
 2. Hikayenin tutarlılık açısından ne kadar başarılı ve karmaşıklık açısından ne kadar şaşırtıcı olduğu,
 3. Yönetmenin “Oha!” dedirtecek zekası.

Her şeyi bilen ve klişe laflar kullanmayı çok seven bir sinema eleştirmeni gibi konuştuğumun farkındayım, ama özellikle son maddede o yönetmenin zekası klişesini kullanmadan düşüncelerimi anlatamayacaktım. Hayatımda ilk kez ışığın, kamera açılarının filmi ne kadar güzelleştirdiğinin tam anlamıyla farkına vardım. Daha önceki film tanıtımlarımda “Işık süper kullanılmış.” veya “Çekimler adeta büyüleyici açılarla yapılmış.” gibi salak cümleler kurmuşumdur kesin, ama bu sefer ciddiyim arkadaş.

Will Smith‘in oyunculuğunu zaten çok uzun zamandan beri dünya alem beğeniyor, ben de -çok affedersiniz- hastayım adamın oyunculuğuna (Biraz eşcinsel bir cümle oldu bu sanırım.). Bu filmde Will Smith, izlediğim diğer filmlerindekinden (Wild Wild West, MIB, efendime söyleyeyim I, Robot falan) farklı olarak maceracı ve komik bir adam rolüne bürünmemiş. Üç yıldır yalnız yaşayan, hafiften kafayı sıyırmaya başlamış bir askeri canlandırmış; o kadar iyi canlandırmış ki yüzünün her noktasında rolünün gerektirdiği duyguları yansıtmayı başarmış. Allah’ım gene klişe kullandım!

Yalnız filmin üç de boktan olayı var:

 1. Şu rüyada geçmişi anlatma olayı çok gıcık ediyor beni. Kitapta yer alıp almadığını bilmiyorum ama artık Hollywood filmlerinde adam gibi düşüncelerini bize anlatan, karakterin dış sesini istiyorum. Geçmişte yaşadıklarını günlük yazarak veya rüya görerek değil de, “Üç yıl önce böyle böyle oldu, çok fenaydı lan o günler.” diye anlatan karakterler istiyorum.
 2. Film zart diye bitiyor. Sanırım filmi izleyen herkes bu konuda hemfikir. Yani adam ölmeye yakınken filmin sonlara doğru yaklaşıp yaklaşmadığına baktım, “Lan böyle mi bitecek?” dedim. Dışımdan dedim. Valla.
 3. Filmde (ve kitapta) bir Hollywood klasiği olan “Bütün olaylar ABD‘de geçer ve Amerikan kahraman bütün dünyayı kurtarır.” konusu işlenmiş. Gerçi Dünyayı Kurtaran Adam » kahraman bir Türk » Yeşilçam filmi gibi I Am Legend » Amerikan » Hollywood filmi mantığı da yadırganmaması gereken bir olay ama aynı konuda otuz sekiz trilyon film yapılması, insanı ister istemez rahatsız ediyor biraz.

Her şeye rağmen film şahane. Sırf Will Smith‘in oyunculuğu için gidilesi bir film olmuş. İzleyin. İzleyin dedim.

12 Yorum