"Enter"a basıp içeriğe geçin

Etiket: öss

Bilgisayarsız Çarşamba!

Evet, yarın (teknik olarak bugün) bunu deneyeceğim ve, inanıyorum, başaracağım!

ÖSS çalışmamalarım devam ederken bir zamanlama hatası yapıp burnumun dibine yepyeni bir bilgisayar yerleştirmemin fena halde şımarıkça bir hareket olduğunun farkındayım, ama yine de bu saçma hareketimi yüzüme bir kez daha vurmak isteyen olursa lütfen çekinmesin. Neyse, bu hatamı fark ettikten sonra bir şey daha fark ettim: Bilgisayar başında geçirdiğim süre değişmemişti. Şimdi bunun beni sevindirebilecek bir gerçek olduğunu düşünebiliriz ama DEĞİL, çünkü her gün bilgisayar başında geçirdiğim süre, kronometreyle ölçmüş olmasam da beni bir bilgisayar bağımlısı olarak gösterebilecek bir değer. Evet, açıklamayacağım, avucunuzu yalayın.

İşte bu yüzden yepyeni bir projeye giriştim, adı Bilgisayarsız Çarşamba. Çok yaratıcı bir ad olmadığının farkındayım ama bu başarısızlığımı yüzüme vurmak isteyen olursa vatandaşlıktan çıksın! Öhm… Heyecanlıyım, böyle fevri çıkışlar yaptığım için özür dilerim… KONDANSATÖR! Neyse, bu günün amacı, tahmin edebileceğiniz gibi tamamen bilgisayar ve internetten uzak bir yaşam oluyor. Bu demektir ki yarın (teknik olarak bugün) kesinlikle ve kesinlikle açık bir bilgisayara temas etmeyecek, bilgisayar ve internet hakkında konuşmayacak ve kimseye hiçbir şekilde bu konuda yardım etmeyeceğim.

Bunu başarmak için, irademi maalesef yeterli görmediğimden, bilgisayarın ana güç kablosunu babaanneme vereceğim. Bu kablo benden zamanında zorla alınmıştı (annem ve babam tarafından), ben de bilgisayarı daha yeni yeni tanıyan o halimle o zaman yeni ve gizli bir güç kablosu alıp annemler evde yokken bilgisayarı kurcalamaya devam etmiştim. Bu sefer bu da olmayacak çünkü benden zorla alınmıyor bu kablo; ben kendi ellerimle teslim ediyorum kabloyu. İrademe bu konuda güvenebilirim, Teknosa‘dan yeni bir kablo almak, kendimi kandırmak olur.

Eğer yarın (Teknik olarak bugün beee!) bilgisayardan tamamen uzak bir gün geçirmeyi başarabilirsem, ki yarın yapacaklarımı çoktan sıraladım, bunu her hafta yapmayı düşünüyorum. Bir de eğer yarın başarılı olursam ama ertesi hafta bunu tekrarlamayı unutacaksam (veya unutmuş gibi yapacaksam), bunu hissettiğiniz anda beni e-posta, kısa mesaj vb. bombardımanına tutmanızı istiyorum. İradem pek kuvvetli olmasa da art arda gelen uyarılara karşı ufak bir zaafım da var, sizin sayenizde onu tetikleyebilirim.

Başlıyorum.

7 Yorum

Yepyeni bir bilgisayar!

Tamam, tam olarak bilgisayar değil… ama yepisyeni bir kasam var artık!

Derhal kasanın içeriğine (ve kasaya) geçiyorum:

  • Intel Core2 Duo E8200 (İşlemci)
  • ASUS P5K-SE (Anakart)
  • Palit GeForce 9600GT Sonic (Ekran Kartı)
  • OCZ Reaper 2GB 800 MHz CL4 Heat-Pipe DDR2 Kit (RAM)
  • GlacialPower GP-PS550BP 550W (Güç Kaynağı)
  • Akasa Zen Siyah (Kasa)

Toplam: 950 Dolar (KDV dahil)

Geçen gün aldığım bu parçaları henüz kuramamıştım çünkü bu sisteme yakışacak, 64 bitlik bir işletim sistemi bulmalıydım! Sonra Windows Vista Ultimate‘ı buldum ve bugün akşam boyu işletim sistemini kurmakla ve ayarlarıyla oynamakla meşgul oldum! Birkaç hayal kırıklığı haricinde (Takılan, donan yazılımlar?) her şey iyi gitti ve önceki kasamdaki birçok ayarı buraya aktarmayı başardım. Çok da mutluyum şu anda :).

Şimdi bu mutluluğu bozmak için “Abi şunun yerine şunu alsaydın keşke, daha iyi olurdu.” veya “Oğlum şunu almayacaktın lan, bi’ arkadaşım kullandı onu bok gibi çıktı.” gibi -kelimenin tam anlamıyla- ateşimi söndürecek kişiler çıkacaktır :P. Onlara şimdiden yanıt vereyim: Efendim her parçayı tek tek araştırdım, hakkında yazılmış tüm Türkçe incelemeleri ve bazı İngilizce incelemeleri okudum, forumlarda insanların parçalara olan tepkilerini tek tek ele aldım ve bütçemin el verdiği en muhteşem sistemi yarattım. Gururluyum :). Yeri gelmişken babama ve çalıştığı şirkete de teşekkür edeyim :). Babam ve çalıştığı şirket olmasa bu parçaları asla toplayamazdım. Teşekkürler baba… ve çalıştığın şirket :D.

Yalnız şöyle bir olay var: ÖSS‘ye hazırlanan bir genç olarak bu yeni sistem beni çok zor durumda bırakabilir. Çalışma rutinimi aksatmayacağıma ve zaten tehlikeli bir seviyede olan bilgisayar bağlılığımı etkilemeyeceğine söz veriyorum! Sözümde durabileceğime inanıyorum. Evet evet, duracağım. Evet.

12 Yorum