"Enter"a basıp içeriğe geçin

Kitap yazmak isteseydim…

Eğer kitap yazacak olsaydım, ne konuda yazardım?

Bir ara tepkisizliğin ne fena bir şey olduğunu görüyordum ve tepki göstermenin neden bu kadar zor olduğunu merak ediyordum. Yazılan yazılardan bağırılan cümlelere kadar her şeyin en azından tepkisizlikten daha hayırlı, daha iyi olduğunu anlattığım iki tane yazım var:

https://beyn.org/tepkisizlik/
https://beyn.org/tepkisizlik-2/

Okuduysanız görmüşsünüzdür: İkinci yazının sonlarına doğru bu konunun, hakkında kitap yazılacak boyuta ulaştığını ifade etmiştim. Sonra fark ettim ki aslında verdiğimiz tepki o kadar yetersiz değil; aslında Türk halkı hala istediğinde ülkenin başında kim olursa olsun yönetimdekileri korkutabilecek kadar tepki verebilecek konumda.

Sonra da “niyet” konusuna taktım. Niyetin hayatlarımızda en çok göz ardı edilen şey olduğunu düşünüyorum ve yaşadığımız çatışmaların tamamının bu kavramın önemsenmemesinden süregeldiğini söylüyorum. Ülkemizde -oldukça azalmış olsa da- hala sağ-sol çatışması var mesela. Bir kişi, sağ veya sol görüşünden dolayı diğeri tarafından aşağılanabiliyor, hor görülüyor. Hoş, ben sağ-sol bölücülüğünü de sevmiyorum.

Bu yüzdendir ki bir kitap yazacak olsam, yazacağım konu “niyet” olurdu. Belki yüzlerce örnek verip (ki bulabileceğime inancım tam) bu “niyet” kavramını insanlara hatırlatmak istiyorum.

Bloga e-posta ile abone ol

Bu bloga abone olmak ve e-posta ile bildirimler almak için e-posta adresinizi girin.

Diğer 1.819 aboneye katılın