"Enter"a basıp içeriğe geçin

Wolkanca mahkemede değil!

6 Mayıs 2008 tarihinde bir yazı yazmıştım, Wolkanca mahkemede! başlıklı. Artık yok o yazı. Volkan Yılmaz‘ın ricası ve kendi vicdan azabımın etkisiyle silmeye karar verdim. Normalde Beyn’de yayımladığım hiçbir yazıyı silmezdim, silmemiştim düne kadar ama bu olayın özel bir yanı var: Yazı, tamamen yanlış bir suçlama üzerine kurulu. Volkan, böylesine yanlış bir suçlama yöneltmiş olmama rağmen düne kadar yazıyı ısrarla silmememe bir şey dememişti. Dün konuştuk, anlaştık ve olayın iç yüzünü anlatmam koşuluyla yazıyı sildim. Şimdi de olayın aslında nasıl gerçekleştiğini anlatacağım.

Önce bu bahsettiğim “olay”dan haberi olmayanları aydınlatayım: Zamanında Merush Hanım adlı blog’da ilginç bir olay gerçekleşti. Yazdığı bir yazıda Eda Suner‘den bahseden Meral hanım, yazısına gelen iki küfürlü yorumun yazarının edasuner.com/wp-admin adresinden (yani Eda Suner‘in blog’unun yönetim paneli) geldiğini (yönlendiğini) görmüş. Daha sonra da Wolkanca (yani Volkan Yılmaz) yorumları kendisinin yazdığını, yorumları yazarken içkili olduğunu falan söyledi. Meral hanım da Volkan‘a dava açacağını söyleyerek ve önce Eda Suner‘i eleştirdiği, sonra da bu olayı ifşa ettiği yazıyı silip konuyu kapattı. Volkan‘ı o zaman çok eleştiren (Bu konuya ilerleyen paragraflarda değineceğim.) ben ve benim gibi insanlar olarak da bol bol yazıldı bu konu hakkında.

Daha sonra Blog Konferansı ve Blog Ödülleri oldu. Blog Konferansı‘nda ara verildiğinde Volkan‘la ilk kez yüz yüze tanıştım. İtiraf edeyim, o kadar eleştirimden (ve hatta hakarete varan laflarımdan) sonra güler bir yüz yerine hızlı bir yumruk falan bekliyordum :D. Sakin ve sevecen bir şekilde tanışma faslını tamamladıktan sonra, diğer eleştirilerime falan değinmeden sadece bu Merush Hanım olayını anlattı. Olay şöyle:

Meral hanım bir yazı yazıyor ve yazısında (Bu arada yazı da Blog Ödülleri hakkındaydı.) Eda Suner‘i eleştiriyor. Eda Suner bu yazıyı görür görmez bir anlık öfkeyle küfürlü bir yorum yazıyor. 11 saat sonra ikinci bir anlık öfkeyle (???) ikinci küfürlü yorumu yazıyor. Daha sonra Volkan Yılmaz bu durumu üstlenmek istiyor çünkü Eda Suner‘in süren bir davası daha var, aynı şekilde başka bir blog yazarına küfür ettiği için! Sonra olay, Volkan küfür etmiş de Volkan‘a dava açılacakmış gibi göründü.

Olayı anlatmadan önce, dediğim gibi, Volkan Yılmaz‘dan izin almak durumunda kaldım. Dolayısıyla olayın gerçekliği hakkında bir şüpheye düşmenize gerek yok. Volkan‘ın internette yaptıkları bazen gerçekten çok yanlış, hatta aptalca olabiliyor (Örneğin Serkan Urhan‘la beraber Bildirgeç‘in bir açığından faydalanıp sitesinin reklamını yapmak; gerçekten çok fenaydı bu.) ama inanın, internette yaptıklarıyla gerçek hayatı aynı değil. Volkan‘la Blog Konferansı‘nda konuştuğum birkaç dakikada ben bunu anladım. Düşünün, Eda Suner‘in süren diğer davasını kötü yönde etkilememesi için suçu kendi üzerine alabilecek birisi Volkan. Üstelik bu olayı bana anlattıktan sonra, olayı yazma konusunda nasıl yanıp tutuştuğumu görünce de yalnızca birkaç blog yazarının bu olaydan haberdar olduğunu, olayın gizli kalması gerektiğini söyledi. Duyunca nasıl şaşırdığımı anlatmam mümkün değil. Bana olayı anlattığı, Blog Konferansı‘nın ve Blog Ödülleri‘nin düzenlendiği 10 Mayıs 2008 tarihinden beri de verdiğim “olayı kendime saklama” sözünü de zor tuttum – hatta üçüncü TBY buluşmasında az daha ağzımdan kaçırıyordum. Artık Volkan‘dan da izin aldım ve rahatım çünkü artık yanlış bir suçlamayı blog’umda tutmak zorunda değilim. Asıl olanları öğrendiğimden beri içim içimi yiyordu.

Eda Suner de kendi hayatında yaşadığı sorunlardan dolayı blog’unu kapattı, internetle ilişkisini kesti, bunu zaten kendisi açıkladığı için hepimiz biliyoruz. Bu yüzden onun üstüne daha fazla gitmek istemiyorum. Volkan‘ın da bu olayda zaten etkin bir rolü olmadığı için onu da suçlamanın daha fazla anlamı yok. Sizden de ricam bu olayı bu sayfada veya kendi kafanızda yorumlarken adil olmanız. Eda Suner‘in yaptığı hata çok büyük, savunulacak hiçbir tarafı yok, olayın üstünden aylar geçmiş olmasaydı ben de yine hakaretler savuracaktım belki ama yine de eleştirirken kırıcı olmaktan kaçının. Olay geçti gitti, bana sadece olayı aydınlatmak düştü.

Bloga e-posta ile abone ol

Bu bloga abone olmak ve e-posta ile bildirimler almak için e-posta adresinizi girin.

Diğer 1.830 aboneye katılın

33 Yorum

 1. KargameL
  KargameL 15 Ağustos 2008

  helalleşip barıştıysanız sorun yok:)
  hep o gacıların yüzünden…
  bir bayan, hele onlarca kişinin duyacagını düşünmeden pufff sözler söylemiş, ayıp be

  Ne diyo Sagopa:
  Hak haklıda kalmalı,
  Emanetim sırrım saklı kalmalı saklı.

  biraz geç oldu ama….

 2. serkan eren
  serkan eren 15 Ağustos 2008

  Eda ablayı kızdıracak nasıl bir yorum yaptı Meral hanım acaba ? Bazen yapanı değil, yaptırana bakıcaksın..

 3. Uğur Samsa
  Uğur Samsa 15 Ağustos 2008

  Serkan Eren yine de objektif yaklaşmak lazım. Belli ki Eda Hanım’ı tanıyorsun ama karşı taraf ne yaparsa yapsın küfür etmeye hakkı yok hiç kimsenin. Olayın açıklığa kavuşması iyi oldu.

 4. Serkan
  Serkan 15 Ağustos 2008

  Wolkiden zarar gelmez zaten, uysal yaratıktır 🙂

 5. DeliName
  DeliName 15 Ağustos 2008

  Merush hanım tahrik etti. Gel gelelim insan insanı sevmek zorunda değil. Bunu özgürce söyledi. Cılgın seo cu Eda hanım da en ucuz yolu secti. Bastı küfürü. Gururuna yediremeyen Merush Hanım da hakkını aradı. Yalnız volkan pek de masum sayılmaz. Attığı yorumlar için de karsında bir bayan olduğunu unutarak ben böyleyim arkadaş kılıfına sığınarak pek de uygun sözler söylemedi! Merush beni ilgilendirmez. Takip de etmem tanımam da. Volkanı da tanımam ama 2005 den beri takip ederim. Böyle olayların içine girmesini istemem…

 6. Tamkarışık
  Tamkarışık 15 Ağustos 2008

  doğru birşey yaptın diye düşünüyorum. Volkanı az buçuk tanıyorum ve bu kadar tepkiyi hiç ama hiç haketmedi. Yine o herkesin yaptığını yapmadı kısaca cazgırlık da çıkarmadı.

  Teşekkürler Barış bu yaptığın da bir büyüklüktür.

 7. KargameL
  KargameL 15 Ağustos 2008

  2. serkan eren demiş ki;

  Eda ablayı kızdıracak nasıl bir yorum yaptı Meral hanım acaba ? Bazen yapanı değil, yaptırana bakıcaksın..

  iyimserliğine hayranım….

 8. Merush
  Merush 15 Ağustos 2008

  Konuyu buraya taşımadan önce benim de -nacizane- fikrimi alsaydınız memnun olurdum sevgili Barış.

  Kaldı ki bu konuyu şu yazımda neticelendirmiştim ben. O yazıda BANA YAPILAN BU ÇİRKİNLİĞİ VOLKAN YILMAZ YAPMAMIŞTIR‘ın altını çizerek,

  Tüm bu olanlar neticesinde Eda Suner’in bloğunu kapatması ile ilgili yazılar yazıp kapatılmayla ilgili beni suçlayan algı yolu enfeksiyonu geçirmiş arkadaşlara SELAMLARIMI İLETİR, İYİ ÇALIŞMALAR DİLERİM. Keşke biraz olsun sizin ayılıp bayıldığınız “o kadınlardan” olsaydım da neyin ne olduğunu gözünüze soksaydım.

  demiştim. Konuyla ilgili söyleyeceklerim -hala- bundan ibarettir. Saygılar.

 9. serkan eren
  serkan eren 15 Ağustos 2008

  @KargameL
  Saolasın 😉

 10. thucky
  thucky 15 Ağustos 2008

  olayı dışardan izlemek benim adıma çok keyifliydi. zira wolkanca’ı 2005’ten beri takip ederim. tarzına ve devamlılığına hayranım. tanıdığım kadarıyla wolkanca’nın bu tarz bir harekette bulunmayacağını, eda suner’in ilk bloglamaya başladığı tarihten itibaren tarzının aynı çizgide olduğunu, kısa bir yorumla volkan’ın olayı alkol+anlık tepki ekseninde kabullendiğini düşünmüştüm. şimdi barış’ın yazısından da öğrendiklerimle gerçekten mutlu oldum.

  internet üzerinde olan herşeyin internette kalmasından yanayım. ama televizyondaki ucuz kadın programları boyutunda bir blog felsefesi ile, insana yakışmasını geçip, bayana yakışmayacak küfürlerle bu iş olmaz. eda suner ismi, blograzzi üzerinden yaptığı spam mesajlarla benim için zaten kirlenmişti. şu yukardaki yazı ile bambaşka bir hal aldı.

  volkan’ı yine de tebrik ediyor, merush hanıma geçmiş olsun diyorum. barış, acar gazeteciliğinden dolayı seni kutluyorum. 🙂 eda suner için de hiç bir şey demiyorum. artık google’a eda suner yazınca çıkacakları çocukları da, torunları da okuyacaktır. gerisini o düşünsün.

 11. Burak Budak
  Burak Budak 15 Ağustos 2008

  Bu olayı ilk ağızdan öğrenen biri olarak doğruluğunu da zaten belirtmek istiyorum ama yine de zaten bir çok sıkıntı üzerinde olan (çekemeyenler ile uğraşma) Eda Suner bence konuda haklı ama tek sorun ortadaki küfürler. Tüm samimiyetimle söylüyorum o küfürler olmasaydı %1000 Eda hanım haklı olurdu. Yani ben biraz kinci biri olduğum için söyleyebilriim ki merush hanımın söyledikleri kaldırılacak gibi değil … (kesinlikle benim düşüncem)

  volkan abi ve eda abla bana anlattıktan sonra da saklamamı istediler ama açıklanması blog alemi açısından iyi oldu …

 12. bardas
  bardas 15 Ağustos 2008

  Ne enrikalar oluyor vaay bee (:

 13. wolkanca
  wolkanca 15 Ağustos 2008

  bu durum çok tatsız tutsuz bir şey. amiyane tabirle bekara karı boşamak kolaydır durumu, şimdi yorum yapan arkdaşlar tıpkı tv de izledikleri dizilere yorum yapar gibi yapıyorlar, sonra diğerleri bunları okuyor duyuyor onlardan bazıları bana geliyor böle böle diyor falan filan uzayıp gidiyor.
  sırf bu olay yüzünden onlarca kişinin kalbini kırdım, sonra üzüldüm.

  bu olay bir tarafa da şunu anladım ki ben, göz önünde olursan fazla dikkat çekersen bir yerlerde, illaki magazinsel bir şeyler çıkartıyorlar senden, aynen bu tv magazinsel olayları gibi bir şey.
  şimdi buraya gelip yaşanmış o olay hakkında kimsenin yorum yapmasına bence hakkı yok çünkü taraflar belli bu onların sorunu, eğer yorum yapılırsa işte böyle yıpratıcı şeyler oluyor, keşke meral ilk anda bunu hiç yazmasaydı ve benim de bu kadar fazla düşmanım olmasaydı bu kadar büyümeseydi.

  yukarıda da yazdım ya “bekara karı boşamak kolay” deyimi çok uygun buna ve evde kahveni yudumlayıp magazinsel bir şey diye atıp tutarken diğer tarafta insanların özel hayatlarında, yaşamlarında tamiri mümkün olmayacak hasarlar açılıyor ama bu sizin umurunuzda değil, siz haklı kim haksız kim diye burada asıp kesiyorsunuz.

  internet sanal bir şey değildir, bunun bilincinde olanlar kimlikleri ile internette olup insan gibi fikir beyan edenler bir tarafa, gelip buraya ahmet – mehmet isimleri kullanarak belki geçmişteki kuyruk acıları ile asıp kesen o arkadaşlar bir yana.

  bloglar gün geçtikçe daha etkili oluyorlar, blogcular internet te yazdıklarına ve ilişkilerine çok dikkat etmeliler, yazdıkları yüzünden sıkıntılı şeyler yaşayabiliyorlar eda suner de bunun örneği.

  ben bu şeyi göğüslememdeki cesaretimi merush u tanıyor olmamdan aldım, ama malesef ilk anda durduramadım onu. hepmiz insanız gelip burada ben hatasızım ben sütten çıkmış ak kaşığım-vari asıp kesmenin, atıp tutmanın anlamı yok. şapkanızı önünüze koyun hepimiz insanız kardeşiz birbirimizi üzmeyelim kardeşce blogumzu neyimiz varsa yazalım, çizelim, üretelim. üreten insanlara saygı duyalım kötü niyetli insanlara, mikroplara barınacak alanlar bırakmayalım. bu kıskançlık, çekememezliklere de asla prim vermeyelim.

 14. birisi
  birisi 15 Ağustos 2008

  bu eda hanım’ın kocası ne işe yarıyor ? wolkanca niye bu olayı üstüne alıyor ?

 15. ibrahim çınar
  ibrahim çınar 15 Ağustos 2008

  Volkan’ın internette yaptıkları bazen gerçekten çok yanlış

  Sanki bu olayda yaptığı çok mu doğru. Volkan beyi tanımıyorum ama yaptığı hareket yanlış. Eda Suner madem böyle küfürbaz bi insan, cezası neyse çeksin.

 16. KargameL
  KargameL 16 Ağustos 2008

  15. ibrahim çınar

  süpermanlık yapmak iştemiş:)

 17. cavid
  cavid 16 Ağustos 2008

  serkan eren demiş ki;
  Eda ablayı kızdıracak nasıl bir yorum yaptı Meral hanım acaba ? Bazen yapanı değil, yaptırana bakıcaksın…
  Arkadaşım Merush hanımın tek yazdığı; Devleteşah’ı aradı gözlerim sonra neme lazım oyumu yanlışlıkla Eda Suner’e veririm diye korkup hemen çıktım bu kategoriden yazmasıydı!!! Sizce bu esprili yazı küfür hak ediyor mu? Hem de çok ağır ve bir bayana hiç yakışmayacak cinsten küfürleri. Objektif olalım lütfen Serkan Eren.

 18. ümit
  ümit 16 Ağustos 2008

  Gerçeğin bu şekilde olmasına ve tatlıya bağlanmasına sevindim çünkü wolkanca hakkında söylenilenlere inanmak istemeyenlerden biri de benim. Çünkü hiç bir yardım isteğimi geri çevirmeyen nazik bir insan kendisi.

 19. eylos
  eylos 16 Ağustos 2008

  Hala yorumlar wolkanın dediği gibi hanım programları seyrederken yapılan yorumlar.
  – Edanın kocası yokmu?
  – Vokan süpermen mi?
  – Bu yazıya küfür edilirmi? (Demekki küfür edilmesi gerekn yazılar var)
  – Kaynağını bilmeden sallamalar…Dedikodular.
  Arkadaşlar geçelim bunları…Ortada bir sürü sonuç var. 1- Eda SUNER hasta ve tedavi görüyor. 2- Volkanı bende tanırım ilk wp kurduğumda hiç tanımadığı halde yardım etmişti. (Gerçi olmamıştı ama niyet önemli) 3- Daha Türkçeyi bile konuşamayan bir sürü insan blog yazıyıyor. Ve desteksiz sallıyor.
  Sevgi ve selamlar.

 20. KargameL
  KargameL 16 Ağustos 2008

  19. eylos demiş ki

  – Vokan süpermen mi?

  diyom ya, yapmış bir süpermanLık 🙂

 21. site bekçisi
  site bekçisi 17 Ağustos 2008

  Az mı çektim şu Eda hanım’dan! Bana ne küfürler etti bir bilseniz aklınız şaşar. Blograzzi’de kendini ilk sıralara çıkartmak için herkesi favorilerine ekleyince tartışamya başalamıştık. Neyse geride kaldı o günler…

 22. y4
  y4 17 Ağustos 2008

  Konunun kapanması bir hayli güzel olmuş 🙂

 23. bardas
  bardas 17 Ağustos 2008

  Ağzı olan konuşuyorsa,sütten ağzı yanıyorsa,önce sütü pişirecek sonra yoğurdu yapacaksın…

 24. AoRGuN
  AoRGuN 19 Ağustos 2008

  Yorumlar çok ilgimi çekti, İnziva izleyen çok herhalde…

 25. AoRGuN
  AoRGuN 19 Ağustos 2008

  İnziva demişim çok dinliyorum şu sıralar… 😀 İzdivaç…

 26. sanal yorumcu
  sanal yorumcu 16 Eylül 2008

  Olayları aydınlatmak istemişsiniz ama eksik kalan şeyler var. Hatta yanlış hatırlamıyorsam eskiden keklerden bahsetmiştiniz (üzümlüydü herhalde). Birazdan açıklayacağım şeylerden sonra eda sünerin blogculuğu bıraktığını sananlar yine keklenmiş olacak. Belki bundan sizde biraz nasibinizi almış olacaksınız.

  edasüner birtakım yaşadığı olaylardan sonra blog yazmayı bıraktığını açıklamıştı.Kendisi blog yazmayı bıraktığını açıkladıktan bir iki hafta sonra gizli bir isimle ( http://www.craftwoman.blogspot.com ) yeniden blogculuğa başlamıştı, haberiniz yoK herhalde.

  Blograzzi’deki küfürler, sonra merush hanıma küfürler, birde küfürlerden dolayı bir dava, bunu bende şimdi öğrendim umarım o blog yazarıda merush hanım gibi başka şahısların etkisinde kalıp bu durumu sineye çekmez.

  edasüner kendi ismiyle ortalığı karıştırıyor herkesi birbirine düşürüyor, blogculuğu bıraktığını açıklıyor. Sonra gizli isimle bir blog açıyor ve yüzünü saklıyor. Psikolojik tedavi dedikleri bu olsa gerek:) İnsanları kandırmak bu kadar kolaymı ya. Yine milleti yorum yağmuruna tutmaya başlamış, pazarlama taktiğine devam… blogun ismi de sanat kadını ne sanatı acaba pazarlama mı küfür mü?

  eylosda burada sanat kadınını savunuyor ama yorumlaştığı sanal kadınının kim olduğunu biliyordur herhalde.

  Neyse olay biraz daha aydınlanmış oldu.

  sanal bloga sanal yorumcu:)

 27. ilyas BAT
  ilyas BAT 29 Eylül 2008

  Nette esrarengiz olaylar yaşanıyor 😀

 28. blogtakipsever
  blogtakipsever 29 Eylül 2008

  anlamıyorum, anlayamıyorum… beyn sevdiğim bi blog ki bu ayrı bir mesele…
  eda suner hadisesi neden bu kadar konuşuluyor anlamış değilim. kendisi insandır, çılgın bir anneye, akademik kariyer yapmış olgun bir babaya, sevimli bir erkek kardeşe sahiptir. yani herhangi biridir.
  hepimiz hatalar yapıyoruz ama bir başkası çıkıp belki aciz egosunu tatmin etmek için, belki de sadece sevdiği için, bilemiyorum; blog işine girip, herkese sevgi mesajları yollayıp, meşk pıtırcıkığı yapıp okunan bir blog sahibi olunca bir türlü boşveremiyoruz.
  sanal ortamın güzelliği burada; sevmediğim iş arkadaşımı her gün çatır çatır mecbur kalıp görüyorum ama sevmediğim blog sahibinin yazılarını bir daha okumuyorum.

  kendisini tanırım, ama hatırlamam bile yıllardır görmüş değilim. blogunu da takip ederdim ve ilginçtir üzülürdüm onun adına sebepsiz; zira o kadar mutlu olduğuna içim inanmazdı…

 29. Barış Ünver
  Barış Ünver 23 Aralık 2008

  Bu sonuçlanan dava, bu yazıda bahsettiğim diğer dava mıydı?

 30. yartaşı
  yartaşı 05 Nisan 2009

  Eda Suner çok kaliteli bir insan. Evet, insanın kalitelisi. Çok hırslı bir insan olması onun kötü olması anlamına gelmiyor.
  İyice kadının üstüne gitti insanlar. Bırakmadılar kendi haline. Şu blog camiasında tanıdığım tek adam gibi adam, Tunç KILINÇ.
  İşte Eda Suner’de aynı kalitede bir kadın bence.

  Volkan madem durumu üstlenmiş, bunu ne olursa olsun açıklamamalıydı. Delikanlıysan arkasında duracaksın yaptığın işin. O sana açıklıyor gevşeklik yapıyor sende bunu blogunda yazıyorsun.
  Eda’ya hala zarar veriyorsun.

  Hani diyorsun ya “onun üstüne daha fazla gitmek istemiyorum ” diye..
  sende volkan gibi yapma sen olsun sözünün arkasında dur.

 31. şaşkın
  şaşkın 06 Nisan 2009

  ee şimdi bakıyorum, zat-muhteremleri volkanca sitesinde yazara görünüyo.!! interneti bırakmaz bu kadın hastalık olmuş heralde.!! ya anlamıyorum böylesıne cırkın şeyler yaptıracak kadar para kazanıyo olamaz bu internetten neden hala çıkıyo biyerlerden merak edıyorum acaba kaç blogu var şu an ?? gizli kimliklerle.. ya ben çok safım ciddi paralar dönüyo ya da psikolojık olarak sorunları var. baska neyın hırsı olabılır kı bu?? çok şey duydum hakkında şaşırıyorum duydukça da. nedir bu hırsın sebebi?? bir bilen olarak size soruyorum?

Bu yazı yorumlara kapalı.